Når folk etter hvert får de nye Mossefirkortene» i hende vil mange sammenligne disse med den gamle kortstokken fra 1952. Det vil være mange likheter, men særlig to store forskjeller. Det første er at mange store bedrifter er borte. Det andre er at dagens bedrifter er mindre synlige og har færre ansatte.
En typisk industribedrift på 50/60-tallet omfattet en hel rekke faggrupper. Man hadde eget kantinepersonell, egne renholdere, man førte selv sine regnskaper og hadde lønningskontor, rørleggere, bygningsarbeidere, bedriftshelsetjeneste og lastebilsjåfører. Dagens bedrifter har gjennom et stadig lønnsomhetspress måttet spesialisere og dyktiggjøre seg, samt sette bort store deler av virksomheten til mer effektive underleverandører. Veksten har derfor kommet innenfor privat tjenesteyting.
Dagens bedrifter kjøper kantinetjenester, renhold, regnskapsførsel, transport og så videre. Den direkte industrisysselsettingen har derfor falt jevnt og trutt siden toppen på 60/70-tallet. Det er da lett å gå i fella og tro at industrien ikke lenger er viktig for arbeidsplasser og verdiskapning. Litt forenklet kan vi si at hver direkte ansatt i den vareproduserende industrien sikrer tre til fire arbeidsplasser i andre sektorer. En industriarbeidsplass har med andre ord aldri vært viktigere enn i dag.
Et annet forhold er at svært mange sluttprodukter i virkeligheten er en montering av deler og produkter fra en lang rekke underleverandører. Mosseregionen er preget av et svært godt nettverk av slike underleverandører. Disse har ofte høy kompetanse på sitt fagområde og erfaring med å levere til ulike kunder. Det sikrer en kontinuerlig kompetanseutvikling. Samtidig gir det en lavere etableringsterskel, redusert risiko og større omstillingsevne enn om vi hadde opprettholdt den gamle strukturen hvor bedriftene gjorde det meste selv.
De store, gamle og langt på vei selvforsynte bedriftene var imponerende og viktige. De er en del av vår felles lokalhistorie, som man kan mimre over dersom man er så heldig å ha en av de gamle Mossefirkortene fra 1952. I Moss Industri- og Næringsforening er vi opptatt å se fremover og støtte opp om dagens store og små bedrifter. De mange ansatte i disse bedriftene, og de enda flere ansatte hos leverandørene, utgjør et stort og komplekst system som gir enda større lokal verdiskapning enn de store gamle bedriftene gjorde.